willyschmerz: (Default)
[personal profile] willyschmerz
Є така чудова легенда: коли американці полетіли в космос, серед інших проблем вони стикнулись із тим, що за відсутності сили земного тяжіння неможливо писати звичайними ручками - ніщо не змушує чорнила текти вниз. Витративши кілька мільйонів доларів на дослідження, НАСА таки подолало цю проблему, розробивши спеціальну ручку, здатну писати в невагомості. Радянські космонавти теж стикались із цією проблемою. Вони побороли її інакше - замість ручок стали використовувати олівці.

Красива легенда. Шкода було з нею розлучатись.Так от, на початку космічних польотів і американські і радянські космонавти користувались олівцями. Олівці виявились не дуже зручною штукою: час від часу грифель ламається, гострі дрібні уламки не падають вниз, як на землі, а розлітаються навколо та можуть потрапити в очі або їх можна випадково вдихнути. Втім, із цим мирились.

Також враховуючи досвід пожежі на командному модулі Аполон-1, коли в насиченій киснем атмосфері запалало все, що могло горіти (внаслідок пожежі загинуло троє людей), в НАСА намагались позбутись всього горючого з космічних кораблів. Деревина олівців у кисні горить чудово, тож олівців теж бажано було позбутись.

Таким чином, НАСА закупило у приватного підприємця на ім'я Пол Фішер партію спеціальних "космічних ручок". Розробляв та виготовляв ці ручки Фішер самостійно за власний кошт - маючи на меті продавати їх різним споживачам, у тому числі і НАСА, тож при виготовленні враховував їхні побажання. Всі деталі ручки виготовлені з металу, чорнила горять тільки при високій температурі. Ручка здатна писати в вакуумі, невагомості, при температурах від +150 до -50 градусів Цельсія. При ще нижчих температурах (до -120 градусів) ручка все одно на кілька хвилин зберігає здатність писати, поки вся не промерзне.

НАСА закупило 400 ручок Фішера по ціні 2 долара 95 центів за штуку. Загалом 1180 доларів. Зараз ці ручки продаються дещо дорожче. Але до мільйонів доларів все одно дуже далеко.